WAGGGS
Візит до Our Chalet або мій дауншифтінг у Швейцарії
[04.06.2015]

Візит до Our Chalet або мій дауншифтінг у Швейцарії

Швидкий темп життя інколи вимагає від нас перепочинку.Зупинитися, озирнутися навкруги, глибоко вдихнути чисте повітря,змінити вид діяльності,упіймати натхнення та насолодитися життям – це і є дауншифтінг*, на мій погляд. Хтось воліє «пригальмовувати» на безлюдних тропічних островах, під звуки океанських хвиль під теплими сонячними променями наодинці. Я віддала перевагу безкраїм зеленим альпійським  лугам високо у горах Швейцарії, що вкриті туманами на світанках та залиті дзвоном мелодійних дзвіночків ягничок. Хтось скаже, що Швейцарія занадто дорога країна для цього, а я відповім - треба знати місця!

Для того, щоб відпочити та змістовно провести дозвілля я обрала міжнародну програму Ready Steady Go Week у Всесвітньому центрі дівчат-гайдів та дівчат-скаутів, який розташувався у мальовничій швейцарській долині серед засніжених верхівок гір, на великій квітучій галявині. Вже майже 85 років більш ніж 50 мільйонів скаутів і гайдів по всьому світу називають цей комплекс Наше Шале (Our Сhalet). Вважаю, що кращого місця для дауншифтінгу годі й шукати!

Що ж це за центр і хто може його відвідати?

Отже, трішки історії. У далекому 1929 році на всесвітній конференції Асоціації дівчат-гайдів та дівчат-скаутів (www.wagggs.org) було вирішено створити перший всесвітній гайдівський центр – місце, де гайди і скаути із будь-яких країн світу матимуть можливість зустрічатися та знайомитися, відпочивати та навчатися новим цікавим речам, робити добрі та корисні справи, дізнаватися про історію гайдівського та скаутського руху. Після довгих міркувань, де саме повинен бути розташований центр, зупинилися на маленькому містечку Адельбоден у самому серці Європи. Місце визнали достатньо віддаленим від цивілізації, щоб відпочивати, максимально наближеним до високих гірських спусків, щоб займатися екстремальними видами спорту взимку та ходити у походи влітку, не надто віддаленим від старовинних європейських міст, щоб насолоджуватися культурною програмою та супер-безпечним завдяки суворим швейцарським законам та славнозвісному нейтралітету. Згодом, коли гайдівський і скаутський рухи поширилися майже на весь світ і стали багатомільйонною організацію, Шале відкрило двері всім бажаючим. Зараз будь-яка людина незалежно від віку, статі, походження, релігійних уподобань може відвідати Шале. Сюди можна завітати на один день – просто на екскурсію, можна залишитися на тиждень, беручи участь у розважальних програмах, тренінгах або конференціях, а можна – на декілька місяців ставши волонтером або співробітником Шале.

Що таке Ready Steady Go Week ?

Що ж до програми Ready Steady Go Week - це особлива щорічна програма, не тренінг і не семінар, не відпочинок, і не робота. На один тиждень ми, учасники програми, що приїхали з різних країн світу,стали з одного боку частиною команди Шале, її співробітниками та мали унікальну можливість познайомитися із роботою центра із середини. З іншого ж боку, упродовж всього тижня ми були найдорожчими гостями Шале – для нас робили святкові вечері та шумні вечірки, нам показали майже усі найкращі місця навкруги Шале, які можна відвідати, ми на собі відчули усю насолоду та переваги перебування у всесвітньому центрі для того, щоб потім поширити інформацію про Наше Шале по всьому світу.

Як виглядає Шале?

Треба зауважити, що Шале , на перший погляд , дуже схоже на звичайний приватний готель. Тут є і одномісні, і двохмісні і багатомісні кімнати, а також декілька окремих маленьких будиночків, які обладнані кухнями. Влітку Шале також працює як кемпінг, тож можна жити навіть у наметі – своєму чи орендованому. Загалом Шале вміщує до 75 осіб одночасно.Особливу увагу заслуговує харчування – домашня і дуже смачна кухня. У Шале ви не знайдете ресторану, і не зможете замовити їжу по системі alacarte .Усі їдять однакову їжу, окрім вегетаріанців, для них – спеціальне меню. Страви подають у просторій дерев’яній вітальні із величезним каміном. Не дивлячись на те, що дівчата-волонтери, які працюють на кухні –з різних країн, здебільшого тут готують італійські, швейцарські та англійські страви.

Що ще додати про екстер’єр? Центр збудований у традиційному швейцарському стилі – дво- або триповерхові дерев’яні будиночки із похилими дахами, прикрашені різьбленими візерунками, яскраві квіткові клумби та величезні вічнозелені ялинки навкруги. Що ж до інтер’єру - практично усе оздоблення та меблі – також дерев’яні. Це надає гостям центру відчуття комфорту, затишку та близькості з природою.

Що робити в Шале?

Особливістю Шале у порівнянні із звичайним готелем є те, що в Шале гості в основному приїжджають для того, щоб активно відпочити та відчути смак пригод, а також ближче познайомитися з гайдівським та скаутським рухами. У центрі вам запропонують безліч ігор на свіжому повітрі, починаючи з крокету влітку та закінчуючи інструментами для будування іглу взимку, десятки пішохідних та велосипедних маршрутів для походів, ігри, на кшталт квестів або scavengerhunt, парк екстремальних розваг – скелелазіння, спуск на мотузці, стрибки з мотузкою із мосту, переправа через гірську річку і т. д.Якщо активний відпочинок не для вас, спробуйте пограти у настольні ігри, організувати пікнік на галявині, просто поспілкуватися з друзями на відкритій веранді за чашечкою англійського чаю або разом приготувати сирне фондю на вогнищі.Розваги тут – на будь-який смак! Отже більшість часу у Шале і ми, учасники ReadySteadyGoWeek ,розважалися.

Але окрім розваг і походів у мене і моїх друзів була можливість допомогти всесвітньому центру – ми із задоволенням саджали квіти та доглядали за клумбами, перебрали та розсортували усю бібліотеку Шале, щоб інші відвідувачі швидше могли знайти собі книжку за смаком, ми з азартом обговорювали плани святкування 85-річчя Шале, що буде відзначатися у 2017 році, поділилися своїми ідеями, навели лад у конференц-залі та кімнаті для нарад, допомогли організувати збір коштів для постраждалих від землетрусу у Непалі. Це було приємно зробити щось корисне та добре не для себе , а для інших.

І все ж найбільше моєму дауншифтінгу сприяли вражаючі та приголомшливі гори. За ними було цікаво спостерігати, пейзаж протягом дня міг дуже сильно змінюватися. На початку травня, коли я була у Шале, наприклад, зранку гір зовсім не було видно через сильний туман, згодом туман розсіювався та м’якенькі хмаринки прикривали лише засніжені вершини гір. Коли ж сонечко повністю піднімалося, на фоні блакитного неба контури гір були неймовірно чіткими, можна було розгледіти численні водоспади, що утворювалися через танення снігу та почути гуркотіння від сходження лавин, на заході сонця яскраві промені віддзеркалювалися від снігу та гори здавалися рожево-золотими – видовище, що зачаровує! Я просто не могла випустити з рук камеру –так хотілося забрати із собою додому хоча б частинку цієї краси!Але на знімках, на жаль, не побачити і сотої долі того, що оточує тебе у Нашому Шале.

І ще одна важлива річ. Збираючись до Шале я знала, що окрім гармонії, натхнення, гарного настрою та відпочинку я знайду там близьких по духу людей, зустріну знайомі обличчя та здобуду нових друзів. Так і вийшло!

Для мене особисто, зміна обстановки, краса довкола, приємна компанія, веселі пригоди, зробили подорож до Шале незабутньою насолодою та справжнім дауншифтінгом! Спробуйте і ви, знайдіть привід та завітайте до Швейцарії!

* від англ. downshift–знижувати оберти двигуна авто, гальмувати за допомогою ручної трансмісії, у сучасній лексиці ще й тренд, модель поведінки, за якої людина уповільнює темп життя, насолоджуючись спілкуванням з рідними та друзями, радіючи простим речам, спостерігаючи природу, відмовляючись від щоденної погоні за матеріальним достатком, ненормованих робочих днів, гламурного стилю життя.

Катерина Чіркова